Na valentinovo nedeljo, 14. februarja 2016, je v Ljubljani svoja vrata odprla Hiša Ljubhospica, edina tovrstna hospic hiša v Sloveniji, ki neozdravljivo bolnim v zadnji fazi življenja nudi brezplačno 24-urno celostno hospic paliativno oskrbo. Častni gost svečanega odprtja Hiše Ljubhospica je bil župan Mestne občine Ljubljana, gospod Zoran Janković. Dogodka so se udeležili tudi predstavniki štirih verskih skupnosti, ki so skupaj z direktorjem Ljubhospica, dr. Marjanom Sedejem, podpisali zavezo k duhovni oskrbi v Hiši Ljubhospica.

V svojem pozdravnem nagovoru je Zoran Janković poudaril, da je odprtje Hiše Ljubhospica odraz odprtosti, prijaznosti in solidarnosti mesta Ljubljana, podpis zaveze k duhovne oskrbi pa zgodovinsko dejanje, ki odraža svetovljansko in povezovalno vlogo prestolnice.

Zbrane je nagovoril tudi direktor Ljubhospica, dr. Marjan Sedej. Županu, mestnemu svetu in sodelavcem Lekarne Ljubljana se je iz srca zahvalil za vso podporo pri projektu obuditve Hiše Ljubhospica. Povedal je, da prizadevanja vseh, ki so na kakršenkoli način sodelovali in pomagali, dokazujejo, da se lepota Ljubljane ne odraža samo v njeni zunanjosti, ampak s poslanstvom Hiše Ljubhospica tudi v lepoti njenega srca. Direktor je izrazil zaupanje v strokovnost sodelavcev Ljubhospica, med katerimi so tudi nekateri, ki so v preteklosti svoje izkušnje s področja hospic oskrbe že pridobivali v Hiši hospica.

9DC_7123

Hiša Ljubhospica skrbi za človekovo dostojanstvo, katerega dimenzija seže tako v polje fizičnega, družbenega kot tudi duhovnega. Pri nudenju duhovne opore uporabnikom hiše bodo sodelovale tudi štiri največje verske skupnosti v Sloveniji. Zavezo k duhovni oskrbi v Hiši Ljubhospica so podpisali direktor Ljubhospica dr. Marjan Sedej, ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore, Aleksandar Obradović, ljubljanski paroh in starešina Srbske pravoslavne Cerkve, Geza Filo, škof Evangeličanske Cerkve v Sloveniji, in Senad Karišik, imam v Ljubljani.

Zbrane je nagovorila tudi Tatjana Fink, vodja Hiše Ljubhospica, ki se je zahvalila dr. Sedeju za njegovo vztrajnost in pogum pri iskanju rešitve za ponovno odprtje hiše. V znak hvaležnosti je ekipa Ljubhospica direktorju poklonila kruh o obliki srca, ki na simbolni ravni ponazarja bistvo, ki nas pri našem poslanstvu združuje.

Govorom in podpisu zaveze k duhovni oskrbi v Ljubhospicu je sledil svečani prerez otvoritvenega traku, ki sta ga prerezala župan Mestne občine Ljubljana, Zoran Janković, in direktor Ljubhospica, dr. Marjan Sedej.

Dogodek je glasbeno pospremila flavtistka in štipendistka MOL, Anita Prelovšek, gosti svečane otvoritve pa so po uradnem delu imeli priložnost, da si ogledajo prenovljene prostore Hiše Ljubhospica ter se ob tem seznanijo s strani ekipe hiše s poslanstvom hospica in njegovim pristopom.