Ljubljana, 11. marca 2016 – Na dan pred gregorjevim, slovenskim praznikom ljubezni, je Hišo hospica obiskalo več kot 300 otrok iz 10 ljubljanskih vrtcev. Otroci so s seboj prinesli ptičje hišice, s katerimi želimo na simboličen način v Hišo Ljubhospica povabiti pomlad in novo življenje.

Prinešene ptičje hišice so otroci s pomočjo prostovoljcev obesili na ograjo in drevje na dvorišču. Da bi v hiške zvabili ptice, smo vanje stresli še semena, z dramsko igralko Karin Komljanec, ki je sicer z zabavnim programom animirala otroke, pa smo zapeli slovensko ljudsko pesem “So ptički se ženili”.

Zavedamo se, kako pomembni so prazniki v naših življenjih. So kot postaje, ki nas vedno znova vabijo, da si drznemo stopiti iz vsakodnevne rutine na pot osebnega razvoja; navdihujejo nas z radostjo do življenja in opominjajo, da si moramo v življenju znati vzeti čas zase in drug za drugega.

Tatjana Fink, vodja Hiše Ljubhospica, se je na koncu zahvalila vsem vrtcem, da so se odločili sodelovati pri tem čudovitem praznovanju – še posebej pa otrokom, ki so vsak na svoj način s svojo ptičjo hišico s hišo delili košček svojega radoživega srca. Želimo si tudi, da bo dogodek postal vsakoletni običaj hiše, v katerem bo sodelovalo še več vrtcev.

Smrt še vedno ostaja velika tabu tema v slovenski družbi. Z dogodki kot je današnji želimo spomniti, da je umiranje socialni in medgeneracijski proces skrbi drug za drugega in naposled tudi poslavljanja. Da bi se ognili stigmam o umirajočih in tabujih o smrti, je potrebno o njih nujno spregovoriti dovolj zgodaj.

Hiša Ljubhospica, ki je na valentinovo po 9 mesecih znova odprla svoja vrata, je kot naslednica Hiše hospica s pretežno isto kadrovsko zasedbo edini stacionarni hospic v Sloveniji, ki nudi 24 urno brezplačno celostno hospic paliativno oskrbo bolnikom z napredovalo neozdravljivo boleznijo ob koncu življenja, pri katerih se je zdravljenje zaključilo.